Látnivalók

Nevezetességek, látnivalók, túraútvonalak - minden, ami az aktív pihenéshez és szórakozáshoz szükséges Demjénben és 50km -es körzetében


Via Ferrata Demjén

A demjéni Via Ferrata pályákat a régi riolittufa kőfejtőben alakították ki egy 33 méter magas falfelületen, melyen összesen 375 méter hosszú utat lehet megtenni. Az útvonalat acélsodronykötél adja, melyre a mászók karabínerrel tudnak rákapcsolódni. A mászóúton történő előrehaladást a falba épített lépővasak segítik.


Kőhodály – Demjén

A Hegyeskő déli oldalában, Demjén északkeleti határában található a Kőhodály. A korábban itt élő emberek riolittufába faragták lakóházaikat és gazdasági épületeiket. Mérete hatalmas, közel 200 m² alapterületű.


Hegyeskő-tető - Demjén

A Hegyeskő-tetőn csodálatos kilátás tárul elénk a Demjéni Termál Völgyre. Az itt található kaptárkövek egy ösvényen keresztül közelíthetőek meg. Összesen 8db fülkés szikla és 36db fülke tekinthető meg.


Egerszalóki Sódomb

A környék igazi nevezetessége, a környék szimbóluma és védjegye a Sódomb, amelyet az 1961-ben fúrt kút héviz forrása épített. Európában egyedülálló, a világon még két helyen, a törökországi Pamukkaléban és az Egyesült Államok-i Yellowstone Nemzeti Parkban látható ehhez hasonló természeti képződmény.


Laskó völgyi víztározó

A Bükkben Egerszalók határában található a Laskó-völgyi víztározó, melyet a horgászok csak Egerszalóki horgásztónak ismernek az országban.


Barlanglakások és Sáfránykert

Egerszalók városában a 20. század közepén 33 barlanglakás létezett, amik a 17-18. század környékén készültek. A legutolsó ilyen barlanglakásokat a 20. század végén még lakták.


Szent Márton templom – Feldebrő

A Feldebrőn található Szent Márton római katolikus templom az 54 alakzatból álló freskóival Magyarország 11. századi emlékei közül az egyik legrégebbi és legkiemelkedőbb műemléke. A plébániatemplom eredeti formájában a keleti és a nyugati kereszténység kultúráját ötvözte, eredetileg az Aba nemzetség temetkezési helyéül szolgált sírtemplomként.


Eger - Dobó tér

Eger nem véletlenül lopta be magát a hazai és a külföldi utazóközönség szívébe, hiszen a történelmi múlt, a kultúra, na meg a jó bor otthona is egyben. Igazi bakancslistás város, aminek a felfedezésére minden életkorban érdemes időt szánni. A városnézéshez pedig keresve sem találna az ember alkalmasabb kiindulópontot, mint a Dobó István tér.


Egri vár – Eger

Az Árpád-kor elején az egri püspök menedékvára a Felsőtárkányi Várhegy hatalmas erődítménye volt, de ezt a tatárok lerombolták. Az egri Várhegyen a 13. században csak kisebb erősség volt, a magas kőfalakat az országos újjáépítés részeként, az egri püspök parancsára emelték.


Szépasszonyvölgy – Eger

A manapság körülbelül 200 pincét számláló Szépasszonyvölgy Eger egyik leglátogatottabb része. Az elmúlt évtizedekben egyre több elismert, Magyarországon a legmagasabb szintet képviselő pincészet jelent meg a völgyben, ennek köszönhetően a kínálat egyre szélesebbé vált.


Bazilika – Eger

Szent István király 1004-ben alapította az egri egyházmegyét. Az esztergomi bazilika után ez Magyarország második legnagyobb temploma.


Csillagvizsgáló és Tudományos Élményközpont – Eger

A Csillagvizsgáló és Tudományos Élményközpont részeként látogatható a Camera Obscura, a Panorámaterasz, a Hell Miksa Csillagászati Múzeum, a Tudományos Játszóház, a Barna György Optikatörténeti Kiállítás, a Jedlik Ányos Experimentárium és a Fogadó terem is. Kérésre, előre egyeztetve (minimum 5-10 fő részvételével) planetáriumi előadásokat és természettudományi rendhagyó órákat tartanak.


Egri minaret

A minaret a hajdani Kethuda dzsámihoz tartozott. 40 méter magas, 1596 körül épült, csúcsa 1896-ból való. Az erkélyre 98 csigalépcső vezet fel, ahonnan gyönyörű kilátás nyílik a városra. A hódoltság után 400 ökörrel akarták ledönteni. A mináré a XVII. századi török építészet ma is álló legészakibb emléke.


Bükki Csillagda – Répáshuta

A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság legújabb attrakciója, a Répáshuta felett található Bükki Csillagda 2022. március 8-án megnyitotta kapuit a látogatók előtt. Közép-Európa legmodernebb csillagászati és természetismereti látogatóközpontja a tudományt, élményt és interakciót előtérbe helyezve izgalmas attrakciókkal várja az érdeklődőket.


Szalajka-völgy – Szilvásvárad

Szilvásváradon, a Bükk-vidék csodás környezetében található a Szalajka-völgy. A völgy nevét még a XIX. században kapta az itt lakók fő megélhetési tevékenységéről, mégpedig a kálium-karbonát (hamuzsír) égetéséről, melyet szalalkálinak neveztek.


Szalajka-patak

A sebes pisztráng már hosszú ideje él a völgy patakjában, a Szalajka-patakban, melynek eredményeképp a patak medrét több helyen visszaduzzasztották, annak érdekében, hogy mesterséges neveldéket tudjanak kialakítani. A pisztráng tenyésztése, már több mint 100 éve folyik a völgyben. A halakat helyi szokások alapján szokták elkészíteni, mint a füstölés és a sütés. Ehhez hasonló pisztrángtelepet hoztak létre Lillafüreden is.


Szilvásváradi Erdei Vasút

A Szilvásváradi Erdei Vasút is ezen völgybe közlekedik, mely szintén nagy népszerűségnek örvend a látogatók körében. A szemet gyönyörködtető táj remek választás, mind a kezdő, mind a haladó túrákhoz, de akár egy nyugodt sétához is kiválóan alkalmas. Megannyi különleges természeti képződménnyel és több érdekes látnivalóval is találkozhatnak az ide látogatók.


Fátyol-vízesés

A völgy egyik legkedveltebb és legcsodásabb látványossága a Fátyol-vízesés, mely a hegy belsejéből ered, és a víz egy 17 méter hosszú lépcsőn lezúdul le. Mindemellett a kirándulóknak lehetőségük van megcsodálni a Szikla-forrást, a Felső-tavat, majd adott a lehetőség a pihenésre a Gloriett-tisztáson. A tisztás egyben a kisvonat végállomása is.


Lipicai lovak – Ménesudvar

A lipicai ménest a napóleoni háborúk idején kétszer is Magyarországra menekítették, így alakult ki a mezőhegyesi lipicai jellegű állomány. Ezeket a lovakat 1876-ban Alsószombatfalvára költöztették, majd onnan 1912-ben Bábolnára. Innen kerültek az 1950-es években újra hegyi környezetbe, Szilvásváradra.


Hámori-tó – Miskolc - Lillafüred

Első említése még 1319-ből egy pálos kolostorral kapcsolatos levélből való, ott Fel-tó néven szerepelt. Jelenlegi nagyságát a 19. században nyerte el annak érdekében, hogy a helyszínen működő kohászatok vízellátása állandó jellegű legyen. A tó a Garadna és Szinva-patak felduzzasztásával jött létre, kialakítása Fazola Frigyes nevéhez köthető.


Miskolctapolca Barlangfürdő

A lélegzetelállító környezetben fekvő Miskolctapolca Barlangfürdő európai szinten is páratlan élményt nyújt kicsiknek és nagyoknak egyaránt. Az egész évben látogatható Tapolcai-tavasbarlang különlegességét az adja, hogy a vendégek több 100 ezer éves, természet alkotta járatokban élhetik át a tökéletes vízi kikapcsolódást.


Diósgyőri vár – Miskolc

A vár Nagy Lajos király uralkodása alatt indult virágzásnak, aki a 14. század közepén egyik székhelyévé tette Diósgyőrt. A király itáliai és dél-francia mintára négysaroktornyos, gótikus várkastélyt építtetett.


Tisza-tavi Ökocentrum – Poroszló

A Poroszlón található Tisza-tavi Ökocentrum modern, interaktív eszközökkel mutatja be a tó gazdag élővilágát.